O společnosti LUKAS TENZO

Firma LUKAS TENZO je ryze česká , vznikla v roce 1991 na základě dlouholetých zkušeností měření síly v leteckém průmyslu.

Vyvíjíme a vyrábíme profesionální tenzometrické siloměry, vhodné pro statická a dynamická měření sil o velikosti 10 N až 1MN. Tato zařízení nacházejí uplatnění v mnoha oborech, kde je vyžadována znalost velikostí a průběhu sil, např.při automatizaci technologických procesů, při kontrole kvality výrobků,měření síly, seřizování žádané velikosti sil, vážení apod. V našich siloměrech jsou aplikovány fóliové tenzometry špičkových světových výrobců, ke kterým patří např. firma VISHAY MEASUREMENTS z USA. V mnoha případech jsme schopni přizpůsobit rozměry siloměrů potřebám zákazníka. Velkou výhodou českého výrobce je schopnost okamžité reakce a řešení požadavků zákazníka.

Do našeho výrobního programu patří dále snímače kroutícího momentu, vhodné pro měření momentů o velikosti 30 Nm až 2000 Nm a měřící soupravy, vhodné pro mobilní měření sil a momentů, sestávající ze snímače, ukazovacího přístroje, a dalšího příslušenství.

K další činnosti firmy patří repase siloměrů od jiných výrobců, případně tenzometrická instalace na měrné členy dodané zákazníkem.

Firma LUKAS působí v odvětví měření sil již od roku 1990 a je těsně spjata s vývojem prvních tenzometrických snímačů v České republice, vyvinutých ve zkušebnictví leteckého průmyslu. Vyvíjíme a vyrábíme tenzometrické siloměry vhodné pro statická a dynamická měření sil o velikosti 5N - 1 MN. V našich siloměrech jsou aplikovány tenzometry špičkových světových výrobců, se kterými těsně spolupracujeme.

Pro měření síly do 200 N dodáváme kromě klasických ohybových siloměrů (typ.řada S-39) s chybou 0,02 - 0,05 % ze jmenovitého rozsahu siloměru také miniaturní provedení (typ. řada S-46) o průměru 22-28mm a výšce 8mm s chybou 0,2%.

Měřící rozsah do 50 kN pokrývá několik řad siloměrů rozličných tvarů, dodávaných dle požadavku zákazníka na zástavbu do měřících souprav (stavební výška, závitová zakončení...).

Typová řada velmi přesných siloměrů S-35 s chybou 0,05-1% pokrývající rozsah od 3 do 200 kN je díky velmi nízké stavební výšce (35-50 mm), odolnosti proti parazitnímu zatížení velmi oblíbená v oblasti technologického vážení a možnosti zástavby do různých testovacích strojů (dynamické únavové zkoušky, trhací zkušební stroje atd.).

Pro měření sil v rozsahu do 500 kN a do 1000 kN jsou určeny siloměry typ řady S-51, 52 prstencového tvaru. Byly vyvinuty pro měření tahového předpětí kotevních šroubů a lan, které  je jednou z  mnoha možných aplikací těchto siloměrů v praxi.

Siloměry jsou dodávány s výstupním signálem v rozmezí 1,5 - 3,5 mV/V.
Naší snahou je optimálně uspokojit zákazníka, proto v některých případech vyrábíme siloměry na míru. Ke všem siloměrům je samozřejmě dodávána požadovaná elektronika, pro různá seřizovací pracoviště je určena přenosná měřící souprava, umožňující mobilní měření sil (např. seřízení přítlaku nýtovacích kleští v leteckém průmyslu, přítlaku hydraulických lisů, přítlaků kartáčů v elektromorech apod.)

Do našeho výrobního programu patří též reakční snímače kroutícího momentu o velikosti 50 - 2000 nM, které jsou s chybou do 0,1 % vhodné též pro kalibraci mechanických momentových klíčů.

Siloměry firmy LUKAS včetně kompletních měřících souprav lze ověřit u ČMI Praha.
K našim zákazníkům patří mnoho renomovaných firem např. : Škoda  Machine Tool, a.s., Škoda Power,a.s.Koma Industry,a.s., Zakládání staveb, ATESO Jablonec, České dráhy, Splintex Teplice, Česká armáda, Preciosa Jablonec, ZÚS Praha, VÚBP Praha, AERO Vodochody,Akademie věd ČR a mnoho dalších.